Zvyšování mzdy učitelům – opět plané řeči?

Jenom těžko byste hledali jiné volební téma, než je právě to, které je spojeno s tím, že se musí zvednout platy učitelům. Tento bod má ve svém programu v podstatě jakákoliv strana ve vládě, stejně jako v souvislosti s tím musíme dodat i to, že většina z nich se shoduje na tom, že učitelé mají málo. A to se nyní před volbami potvrzuje. Každý strana tvrdí, že je učitelům nutné přidat. Spíše to ale vypadá, že se musí přidávat práce, jelikož platy jsou po několik let stále malé. I když vlád ní strany před čtyřmi lety vykřikovaly, kam se vše dostalo? Nikam. Jenom k dalším volbám a zde je to zase další oblíbená pohádka o tom, jak je zde snaha o zvyšování mezd.

Až astronomické sumy

Pokud se podíváme na současné sliby, tak je nutné se nad nimi spíše pousmát, než že by bylo možné je brát vážně. Tedy pokud se podíváme na navýšení mezd ve školství o nějakých dvacet procent, což někteří skutečně slibují, tak musíme říci, že je to ještě nějakým způsobem reálné. Některé strany jsou ale ještě dále a zde už se musí smát i samotní učitelé. Proč? Jelikož se mluví třeba o zvýšení mez až o 52 procent. Ano, je to skutečně toto číslo, žádný překlep. To už někteří politici skutečně nemohou myslet vážně, jelikož jde spíše o výsměch, než snahu přidat. Nebo kde byly poslední roky a proč se sami nezapojili do snahy vyjednat učitelům lepší peníze?

Více práce, i méně odměn

Na první pohled to vypadá, že se musí učitelé mít naprosto dokonale. Jsou to ale všechno spíše vládní sliby. Je dobré pamatovat i na různá osobní ohodnocení a tak může dojít k tomu, že vláda schválí zvýšení, sníží možnosti daných odměn a výsledek nebude úplně stejný, nebo i horší. A k tomu nezapomínejme na to, že silácké řeči vlády i jiných stran už nic neříkají třeba o tom, že vlivem inkluze mají učitelé najednou mnohem více práce, než tomu bylo v minulosti.