Potraviny. To je něco, co potřebujeme každý den, jelikož bez jídla se zkrátka a jednoduše fungovat nedá. Když se ale podíváme na to, jaké potraviny jsou v našich obchodech, jsme vlastně popelnice Evropy. A vláda? Ta proti tomu v podstatě nic nedělá. Je jasné, že nelze omezovat něčí podnikání, ale některé jasně nastavené věci by měly být samozřejmostí. Jak je možné, že v rámci EU došlo k tomu, že již nemáme rum, nebo třeba pomazánkové máslo? Toto vláda dovolila. Pokud ale má dojít k jasnému sjednocení, nebo alespoň určení základních kvalitativních tříd jídel, které kupujeme, už nikdo nic nedělá.

Poslední testy dopadly dle očekávání

Bylo v nich potvrzeno jenom to, co už každý tušil, nebo to věděl. Při porovnání totožných výrobků z Německa bylo potvrzeno, že u řady z nich bylo v obsahu mnoho více lepších surovin, než u nás. Třeba podíl kvalitnějšího masa, zatímco u nás to byl jenom separát. Pokud jde o chuť, je sice spíše individuální, ale i zde byly rozdíly. Je tedy jasné, že výrobci prodávají jinak do Německa, a jinak k nám. A za ceny, které jsou stejné, nebo u nás i vyšší. Není snad toto diskriminace a nemělo by se zakročit? Pokud obchodník dělá různé ceny pro určité skupiny lidí, má problém. Výrobci si to dovolit mohou? Podle slov vlády sice ne, ale jejich činy nejsou žádné. Tím lze říci, že to v podstatě schvalují. Naštěstí to neplatí ve všech odvětví. Šperky u nás patří k těm nejkvalitnějším. V klidu si tak můžete koupit svůj oblíbený řetízek, aniž by jste doufali, že nebudou šizené(jako se tomu stává v arabských kontinentech).

Kde je kontrola výrobků?

Dělá vláda i něco proto, aby se k nám nedostaly výrobky, které jsou doslova škodlivé? Ani to zatím nijak nevypadá, jelikož podle posledních případů je kontrola neefektivní. Konina v mase, sůl v potravinách, salmonela v kuřecím mase. Toto všechno je jenom zlomek případů. A jakmile se něco stane, dopadne to ve většině případů zcela stejně. A to tak, že vláda a politici přijdou s líbivými řečmi, o tom jak se vše musí změnit. A za pár dní už jsou zase jenom u svých koryt problém je zametený pod koberec. Mají totiž na práci důležitější věci, které souvisí spíše s jejich prospěchem, než s prospěchem obyčejných lidí.

I když to ze začátku vypadalo, že se Andrej Babiš ukáže jako konečně normální, slušný a také férový politik, nyní to jasně vypadá, že opak je pravdou. A to proto, že se s ním během poslední doby spojilo hned několik kauz, které rozhodně nevyznívají dobře. Začalo to už dávno, a to jeho Čapím hnízdem, kdy to následně vypadalo, že vše utichlo. Kontroverzní byl následně jeho názor na tábor v Letech, ale jelikož se netýkal jeho peněz, byl poměrně nezajímavý. Co se ale stalo v nedávné době, to otevírá otázku, zda vůbec někdo takový může být v politice? A nejenom to. Otevírá se otázka toho, že někdo takový může být ve vládě, a to dokonce i na postup ministra financí. A to už je minimálně hodně zvláštní.

Dluhopisy to začalo

O co šlo? O poměrně zajímavý obchod – tedy pokud šlo o výdělek pro Andreje a o to, jak co nejvíce ošulit státní kasu. Byly vydány takzvané korunové dluhopisy, a to z důvodu, aby se nemusela platit daň. Nejenom, že už toto je samo o sobě špatné. Opomíjet nelze ani to, že Andrej Babiš měl problémy s vysvětlením toho, kde na ně peníze vůbec vzal. Poprvé se mu to nepovedlo, ale podruhé už „někde získal“ přesná čísla, která byla rozdílná od těch prvních.

Gigant Agrofert

Pokud pomineme pochybnosti o různých dotacích, je třeba zmínit, že se objevují nahrávky spojené s tím, jak Agrofert a tedy Andrej Babiš dokázal ovládnout konkurenci. Byly to poměrně zajímavé způsoby.

Čapí hnízdo podruhé

A kauza nejzávažnější. Opět Čapí hnízdo, kterému se věnovala i policie a tak je aktuálně Andrej Babiš před samotným vydáním kvůli vyšetřování. Už toto samotné je poměrně alarmující. A to mluvíme o člověku, který je nejenom několik let ve vládě, ale chce se svojí stranou ANO opět kandidovat. To už je skutečně na pováženou. Jak je vidět, politika rozhodně není hrou džentlmenů a čistých férových mužů.

Už nyní jsou různé hotovostní platby pod kontrolou. Jde hlavně o to, aby se eliminovalo financování terorismu, nebo aby nemohlo docházet k praní špinavých peněz. Zároveň ale musíme říci, že je to značné omezování. Slušní lidé jsou tak tlačeni do situace, kdy musí používat v mnoha případech jenom bezhotovostní formu stylu. A kdo za to může? Nejenom naše vlády, ale může za to pochopitelně i Evropská unie. A vše směřuje k tomu, že by to mělo být ještě horší.

Ještě větší omezení

Co unie plánuje a čemu naše vládat opět jenom těžko zabrání? Je to ještě výraznější omezování hotovosti. Už nyní jsou některá nařízení poměrně silná a mělo by dojít k tomu, že budou ještě tvrdší. A to všechno z důvodu, že zde bude snaha o omezení klasických peněz, jelikož se vše začne řešit výhradně elektronicky. Pro osoby to znamená, že už nebudou mít na výběr, ale budou se muset podvolit. Souvisí s tím třeba to, že budou muset mít bankovní účet, a i když mají své peníze doma v trezoru, tak bude nutné je nejprve na účet vložit, a poté použít. A že to může být realita, to dokazuje fakt, že daný návrh parlamentem celkem hravě prochází. Příprava daného schválení je za námi.

Snaha o monitorování

Proč vlastně tato cesta? Vysvětlování je různé, ale je třeba za tím vidět ten pravý důvod. Je spojený s tím, že Evropská unie chce mít lidi pod kontrolou. Každá elektronická transakce pochopitelně zanechá dohádatelnou stopu. Bude tak možné zjistit třeba to, jak konkrétní osoba utrácí. A nejenom s ohledem na to, kolik, ale i s ohledem na to, za co to konkrétně bylo. Jenom málokdo tak unikne kontrole. Svoboda každého je tímto způsobem opět výrazně narušena, a naši zástupci v EU jenom nečinně přihlížejí. Tak, jak je u nich zvykem. K čemu všemu toto povede? Doufejme, že ne k tomu, že se budeme muset při každém nákupu identifikovat občanským průkazem.

Jenom těžko byste hledali jiné volební téma, než je právě to, které je spojeno s tím, že se musí zvednout platy učitelům. Tento bod má ve svém programu v podstatě jakákoliv strana ve vládě, stejně jako v souvislosti s tím musíme dodat i to, že většina z nich se shoduje na tom, že učitelé mají málo. A to se nyní před volbami potvrzuje. Každý strana tvrdí, že je učitelům nutné přidat. Spíše to ale vypadá, že se musí přidávat práce, jelikož platy jsou po několik let stále malé. I když vlád ní strany před čtyřmi lety vykřikovaly, kam se vše dostalo? Nikam. Jenom k dalším volbám a zde je to zase další oblíbená pohádka o tom, jak je zde snaha o zvyšování mezd.

Až astronomické sumy

Pokud se podíváme na současné sliby, tak je nutné se nad nimi spíše pousmát, než že by bylo možné je brát vážně. Tedy pokud se podíváme na navýšení mezd ve školství o nějakých dvacet procent, což někteří skutečně slibují, tak musíme říci, že je to ještě nějakým způsobem reálné. Některé strany jsou ale ještě dále a zde už se musí smát i samotní učitelé. Proč? Jelikož se mluví třeba o zvýšení mez až o 52 procent. Ano, je to skutečně toto číslo, žádný překlep. To už někteří politici skutečně nemohou myslet vážně, jelikož jde spíše o výsměch, než snahu přidat. Nebo kde byly poslední roky a proč se sami nezapojili do snahy vyjednat učitelům lepší peníze?

Více práce, i méně odměn

Na první pohled to vypadá, že se musí učitelé mít naprosto dokonale. Jsou to ale všechno spíše vládní sliby. Je dobré pamatovat i na různá osobní ohodnocení a tak může dojít k tomu, že vláda schválí zvýšení, sníží možnosti daných odměn a výsledek nebude úplně stejný, nebo i horší. A k tomu nezapomínejme na to, že silácké řeči vlády i jiných stran už nic neříkají třeba o tom, že vlivem inkluze mají učitelé najednou mnohem více práce, než tomu bylo v minulosti.

Jen jedno, co Sobotka řekne, stejně jako je jedno i to, kde to Sobotka řekne. Je jasné, že jeho vliv postupně stále klesá, a stejně tak klesá i celkově jeho síla, nebo síla samotné ČSSD, která podle posledních průzkumů rozhodně nepatří mezi favority budoucích voleb. Dokonce to vypadá, že celkové preference padají až pod deset procent, což je rozhodně hodnota, která patří z historického hlediska tou nejnižší. I proto lze Sobotku označit za osobu, která už není lídrem strany, a je jasné, že pokud v minulosti byl, tak straně spíše uškodil.

Neočekávané chování

Pokud bylo něco spojeno s pádem jeho strany, ale i s tím, že dokáže poměrně silnou stranu tak položit, je to určitě jeho spolupráce, nebo spíše nespolupráce s Babišem. Nejprve to byli velcí kamarádi a členové vládní strany. Volby se ale blížili a tak se Sobotka rozhodl pro kudlu do zad. Když byl Babiš pryč, vyhlásil, že ho chce odvolat a požaduje rezignaci. Potom už to byla jenom fraška spojená s hádkou s Babišem, která byla korunována komedií u prezidenta. Takto že se chová člen vládní strany? A to té, která je u moci? To asi těžko.

Sliby, chyby

Babiš skutečně odvolán byl a jeho místo převzal Ivan Pilný. Je ale otázkou, na kolik to bylo jenom divadlo pro média, protože většina lidí si jasně domyslí, že vše řídí jenom Babiš. A co Sobotka? Ten si je vědom blížících se voleb, a tak jenom slibuje a slibuje. Zvýšení minimální mzdy se mu povedlo, ale další plánovaný nárost je spíše úsměvný. Stejně tak jsou úsměvné i sliby spojené s přidáváním v různých zaměstnáních, nebo sliby spojené se zvyšováním životní úrovně. U moci byl ale čtyři roky, za které toho tolik ze svých původních slibů neudělal. Není tedy divu, že se jedná spíše o osobu, která své straně dává polibek smrti, než jakoukoliv pomoc. Až nastanou volby, to možná teprve bude unikátních řečí a slibů. Snad má dostatečně kvalitní pánské hodinky, protože jeho čas se nachýlil.